شناسه خبر :۱۵۶۰

پرورش شتر مرغ یکی از راه های درآمدزایی و اشتغال زایی است که می تواند استان گلستان را به قطب پرورش شترمرغ تبدیل کند. بسیج سازندگی ناحیه مقاومت گرگان

نسخه مناسب چاپ

استان گلستان ظرفیت تبدیل شدن به قطب پرورش شتر مرغ را دارد......

 

محمد علی خواجه شاهکوهی دانشجوی دکتری شیمی عالی دانشگاه گیلان پرورش دهنده شترمرغ است .     وی که برخلاف رشته تحصیلی وارد این عرصه شده مشاوره ها و حمایت بسیج سازندگی سپاه گرگان را در راه اندازی این مجموعه موثر می داند و می گوید : به جوانان پیشنهاد میکنم قبل از ورود به این عرصه دانش و اطلاعات خود را تکمیل کنند تا در مسیر فعالیت با مشکل مواجه نشوند.

خواجه شاهکوهی ادامه داد: کار در این مزرعه را با ۶۰ جوجه برای پرواربندی شروع کردیم و پس از ده ماه نگهداری توانستیم شترمرغ ها را به فروش برسانیم .

این جوان کارآفرین با بیان اینکه فعالیت در این حوزه حداقل باید با ۲۰ جوجه شروع شود تا بتوان به صرفه اقتصادی رسید ، افزود: با این تعداد پس از ۶ ماه می تواند در آمدزایی حدود ۸ تا ۱۰ میلیون داشت .

وی به ظرفیت های استان برای توسعه این صنعت اشاره می کند و میگوید: این مجموعه کوچک برای ۳ نفر به صورت مستقیم و ۱۰ نفر به صورت غیرمستقیم ایجاد اشتغال داشته که در صورت گسترش قطعا" اشتغال بیشتری ایجاد می کند.

خواجه شاهکویی به مقاومت این پرنده در مقابل سرما و گرما بعد از ۴ ماهگی اشاره کرد و گفت: اجزای مختلف شترمرغ به مصرف های مختلف میرسد و در واقع دور ریزی ندارد به همین دلیل        می تواند در آمد خوبی ایجاد کند .

وی در ادامه تاکیدکرد: اگر مسئولین به جوانان اعتماد داشته باشند و شرایطی را برای توسعه این صنعت ایجاد نمایند گلستان ظرفیت تبدیل شدن به قطب پرورش شتر مرغ را دارد .

این کار آفرین جوان میگوید: اگر زیر ساخت فراوری دراستان وجود داشته باشد می توان چرم های شترمرغ را با قیمت مناسبی برای صادرات فروخت و حتی مشتری آلمانی بابت هر چرم شتر مرغ ۲۰۰ دلار می پردازد

    دیدگاه ها

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

    تازه ها